LIIKLUSOHUD
<- tagasiLiiklusõnnetused ja nende põhjused
Liikluseeskirjad
Liiklusõnnetuste tagajärjed
Tegutsemine liiklusõnnetuse korral
Õnnetused raudteel
  < eelmine lõikjärgmine lõik >

  Liiklusõnnetuste tagajärjed

  Liiklusõnnetustega kaasnevad inimestele väga ohtlikud ja keerulised vigastused, mis võivad olla väga erinevad. Tavaliselt on tegemist luude hulgimurdude, kudede lõikehaavade ja siseelundite rebenditega. Kas siis, kui silmanähtavaid kahjustusi pole, kui esialgu tundub kõik korras olevat, tuleb karta halvimat. Liiklusõnnetusega kaasneb tavaliselt tugev põrutus. Kokkupõrkel näiliselt tühja kiiruse 20 km/h juures ületab löögi jõud inimese kehale mõjuva raskusjõu 6…7 kordselt. Inimene ei suuda oma jõuga vähendada löögi tagajärgi.

  Tüüpilise esiotsaga kokkupõrke korral muutub kiirus järsku; ootamatut pidurdamist leevendavad auto kere lömmi minek, turvavöö, õhupadi ja laste turvaistmed. Juhul kui turvavööd ei ole kinnitatud, jätkub autosistujate liikumine endise kiirusega vastu rooli või armatuurlauda. Vigastuste suurus sõltub kudede elastsusest ja kehakaalust. Tüüpilised on roolirattast põhjustatud rindkere vigastused, tuuleklaasi ülaservast või klaasi purunemisel tekkivad peavigastused, lülisamba (selgroo) kaelaosa vigastused pea järsust liikumisest tahapoole ja reieluude murrud põlvede löögist vastu armatuurlaua alumist serva. Autojuhi pea paiskumine vastu rooliratast põhjustab sageli aordirebendi. Tüüpilised on ka roide- ja rinnakumurrud ning südame löökvigastused. Autode tagant otsasõidu korral paiskub sõitja pea järsult tahapoole, põhjustades sageli lülisamba kaelaosa vigastusi. Nende vältimiseks peab istmel olema korralik peatugi. Autode külgkokkupõrke korral paiskuvad sõitjad enamasti autost välja, millega võib kaasneda eluohtlike vigastuste tekkimine. Ülejäänud külgkokkupõrke korral tekkivate vigastuste põhjuseks on otsene mehaaniline tegur. Juhul kui auto paiskub üle katuse, löövad sõitjad pea vastu auto lage, millega sageli kaasneb lülisamba kaelaosa murd; autoukse avanemise korral aga paiskub sõitja välja. Kõikide autoavariide puhul vähendab korralikult kinnitatud turvavöö raskete vigastuste tekkimist oluliselt. See käib nii esi- kui ka tagaistme turvavöö kohta. Tõsi, ka turvavööd võivad tekitada vigastusi, kuid alati on need turvavööta sõitjate vigastustest kergemad. Turvavöö võib põhjustada roide- ja rangluumurde ning isegi maksarebendeid.

  Kui oled vahetult enne avariid autos ja näed, et kokkupõrge on vältimatu, siis püüa kaitsta iseennast:

 • Kui sinu taga sõitev auto on mingil põhjusel sinu autole tagant otsa sõitmas, siis püüa ennast suruda istme seljatoe vastu. Suru kukal tugevasti vastu peatuge. Tagant otsasõidu suurimaid hädaohte on kaelalülide eluohtlik vigastus.

enne kokkupõrget suru end võimalusel vastu istme seljatuge
 • Kui löök on tulemas eest ja sa oled turvavööga kinnitatud, siis püüa käevarte ja kätega kaitsta oma nägu ja silmi.

klaasikildudega vigastamise ohu vähendamiseks kata nägu kätega
  Kui turvavööd puuduvad, siis visku istmele pikali, vältimaks eluohtlikku lööki rooliratta või tuuleklaasi vastu.

autodes, millel tagaistmetel puuduvad turvavööd, visku kokkupõrke eel istmele pikali

  Liiklusõnnetuse tagajärjel võib juhtuda, et auto süttib. Selle peamiseks põhjustajaks on lekkiv kütus või õli ja kahjustada saanud elektrisüsteem. Transpordivahendite tulekahju saab harilikult alguse mootoriruumis asuvast juhtmestkust, kus on sädeme tekke oht. Sama ohtlikuks on ka sõiduki summuti, mis on väga kõrgel temperatuuril ning kütusepaagi lekke korral võib väljuv kütus süttida. Kuna sõidukites on piisavalt põlevat materjali (juhtmete isolatsioon, kütus, õlid, salongi sisustus, kummid) ja tule leviku kiirus on väga suur, siis harilikult ei ole päästekomando saabudes enam eriti palju päästa.

  Kokkuvõtlikult võib öelda, et liiklusõnnetused on tänu paljudele erinevatele ohuteguritele väga raskete tagajärgedega ja alati ettearvamatud, mistõttu võib kindlalt väita, et nende ärahoidmine on tunduvalt lihtsam, kui tagajärgedega hakkama saamine.

  < eelmine lõikjärgmine lõik >