LOODUSÕNNETUSED
<- tagasiMis on loodusõnnetus?
Loodusõnnetused Eestis
Erakorraliste loodusnähtustega kaasnevad ohud
  < eelmine lõikjärgmine lõik >

  Loodusõnnetused Eestis

  Kui maailma mastaapides võib toimuda mitmeid suuri loodusõnnetusi, mis põhjustavad väga ränki tagajärgi (üleujutused, maavärinad, rusuvoolud jne), siis Eesti tingimustes on nende õnnetuste toimumise tõenäosus väga väike. Eesti asub eemal maakera seismiliselt aktiivsetest piirkondadest (piirkonnad, kus maakoores toimuvad aktiivsed protsessid), kus toimuvad pidevalt maalihked, maavärinad, vulkaanipursked, kuid sellegipoolest ohustavad meid mitmed loodusõnnetused, mis meie oludes võivad omada katastroofi mõõtmed. Kõige raskemaid tagajärgi võivad Eesti oludes endaga kaasa tuua tormid, tugevad lumesajud, üleujutused jne.

  Loodusõnnetusi, mis Eestis otsest kahju võivad põhjustada, on mitmeid. Pikad vihmaperioodid ning kevadine sula lumerohke talve järel, võivad põhjustada veekogudes küllalt suuri veetaseme tõuse, mille tagajärjeks võib olla kaldaäärsete alade üleujutamine. Kevadeti võib samadel aladel kõrge veetaseme tõttu ka jää minek põhjustada suuri kahjustusi. Suured tormid võivad tekitada kõvasid purustusi hoonetel, samuti ohustab see elektriliine. Eesti tingimustes võivad tormid halvata ka ühenduse saartega, mille tõttu nende elanikud võivad jääda mõningaseks ajaks täiesti eraldatuks. Väga suur korraga maha sadanud lumehulk hakkab takistama liiklust, sest kuskil ei ole tehnikapark nii suur, et jõuaks kõikjalt kiiresti lume ära koristada. Kõvad külmad võivad põhjustada ka suuri kahjustusi mitmetes kommunikatsioonisüsteemides (keskküte, vesivarustus, elekter).


ilmajaam
  Selleks, et oleks mingi ülevaade sellest, millised ilmastikutingimused võivad osutuda ohtlikeks, on uuringutega kindlaks määratud piirnormid. Eriti ohtlikeks meteoroloogilisteks näheteks nimetatakse niisuguseid ilmastikunähteid, mis oma intensiivsuse, kestuse ja levikuala poolest põhjustavad majandusele ja elanikkonnale olulist kahju.

  Eriti ohtlik näheVäärtusKestus tundidesMõõdetud suurus
  Tugev tuul>30-35IgasuguneMax. m/s
  Igat liiki tuisk>15-25>12Keskmine m/s
  Vihmavaling>50<12Sademete hulk mm
  Lumesadu>20<12Sademete hulk mm
  Rahe>20IgasuguneDiameeter mm
  Jäide>20IgasuguneDiameeter mm
  Udu<50>12Nähtavus m
  Väga kõrge õhutemp.> +33°CIgasuguneÕhutemp. °C
  Väga madal õhutemp.< -32°CIgasuguneÕhutemp. °C


  < eelmine lõikjärgmine lõik >