Heliloojad => Eduard Tubin / Loomingust / Lavateosed
print

"Reigi õpetaja", ooper


Tubina teise, samuti "Estonia" teatri tellitud ooperi, 1971. aastal valminud "Reigi õpetaja" saatus on olnud keeruline. Tolleaegne riigiaparaat keeldus mitmel korral "Estoniale" teose lavastamiseks luba andmast. Seepärast pidi ooper ootama esietendust kuni 1979. aastani, mil Kaarel Ird hankis loa "Vanemuisele" otse Moskvast. Tol korral mängiti lavastust aga vaid neli korda. "Estonias" lavastas ooperi 1988. aastal Arne Mikk.

Ooperi libreto esialgse variandi kirjutas Aino Kallas oma romaani "Reigi õpetaja" põhjal juba 1938. aastal, mil selleainelist ooperit kavatses kirjutada Evald Aav. Viimase surma tõttu jäi ettevõtmine aga pooleli. 1970. aastal täiendas libretot Jaan Kross.

Ooper on kahevaatuseline, esimeses vaatuses 4, teises 2 pilti. Tegevus toimub 1642. aastal väikeses Hiiumaa külas Reigis ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paavali Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud uude diakonisse Jonas Kempesse. Külas levivad jutud, et Kempe on Stockholmist pagendatud just seepärast, et pani sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma. Lempelius, nähes oma naise ja uue diakoni lähedasi suhteid, püüab Catharinat päästa ning süüdistab Kempet mustas maagias. Kuid armunud kinnitavad oma vastastikuseid tundeid põgenemisega. Nad tabatakse ning süüdistatuna abielurikkumises hukatakse Tallinna linnaväljakul pea maharaiumise läbi.

Muusikaliselt on "Reigi õpetaja" tugeva tervikuga värvikas teos, kus helilooja on loonud hulga elulisi ja täpseid karaktereid. Näiteks laulavad 2. stseenis kaks meespeategelast -äsja külla saabunud Jonas Kempe ning Paavali Lempelius - esimene Stockholmi viimast elegantset moodi järgi aimates, mille kõrval teine mõjub labase ja lihtsakoelisena fragment. Pingelise psühholoogiaga on üles ehitatud Catharina ja Jonase armastustseen, kus nad loevad katkendit Saalomoni Ülemlaulust ning millesse aeg-ajalt sekkub ka Paavali Lempelius fragment. Tegelaskujudest ongi keerulisim maha jäetud ja lõhestatud hingega Paavali, kes kõigub armastuse ja vihkamise vahel, hüüdes veel viimast korda meeleheites naise poole, kui hukkamisele viiv rongkäik temast möödub fragment.


tagasi