printHeliloojad => Tuudur Vettik
Elust | Loomingust | Pilte

Tuudur Vettik (04.01.1898 Uniküla Väike-Maarja kihelkond - 20.05.1982 Tallinn).

Helilooja, koorijuht, pedagoog ja koorimuusikateoreetik. Tema looming koosneb peamiselt koori- ja soololauludest.

Tuudur Vettik on sündinud Väike-Maarja lähistel Unikülas. Väike-Maarja kihelkonnakoolis paistis ta silma viiulimänguga ning läks edasi õppima Tartu Õpetajate Seminari (1914-1918). 1919. aastal sai temast vastavatud Tallinna Kõrgema Muusikakooli (konservatooriumi) õpilane. Esialgu oli erialaks viiul, peagi aga vahetas ta selle muusikapedagoogika vastu ning sai sellel alal ka diplomi. Lisaks õppis ta Artur Kapi juures kompositsiooni ning täiendas end hiljem (1927-1932) eraviisiliselt Mart Saare juures.

Aastatel 1919-1940 töötas Vettik Tallinnas. Ta oli muusikaõpetaja Westholmi eragümnaasiumis ja Tallinna Õpetajate Seminaris. 1940. aastal sai Vettiku põhitöökohaks Tallinna konservatooriumi vastne muusikajuhtimise kateeder, mis hakkas tegelema koori- ja orkestrijuhtide ettevalmistamisega. Algusest peale oli Vettik selle kateedri juhataja, 1947. aastal nimetati ta professoriks. Koos Gustav Ernesaksa ja Jüri Varistega kujunes Vettikust üks meie koorijuhtide koolkonna rajajaid.

1950. aastal vangistati Vettik alusetult ning ta viibis kuni 1956. aastani mitmes vangilaagris (rehabiliteeriti 1968. a.). 1957-1962 oli Vettik taas Tallinna Riikliku Konservatooriumi professor ning tegevdirigent. Elu lõpul keskendus ta rohkem kirjutamisele: ilmus arvukalt kontserdikriitikat, raamat "Koorijuhi käsiraamat", aga ka uut heliloomingut.

Elust | Loomingust | Pilte