Mina
Tere! Mina olen Peep Vahtrik, E. Vilde nim. Juuru Gümnaasiumi õpetaja. Käesolev materjal on mu esimene katsetus kirjutada HTML-keeles. Küllap on ta seetõttu pisut "kodukootud".

Miks valisin kunstiajaloo? Tavaliselt öeldakse - juhuslikult. Ma ei oleks nii kategooriline, sest põhjuse leiab alati:
1) Ma annan endale aru, et kunstivallas olen ma piisavalt võhik. Aga seetõttu oli ehk julgemgi tundmatus kohas vette hüpata. Kui nüüd asjatundjad peaks näpuga näitama, siis on mul hea ennast kaitsta - olen rumal!
2) Omal ajal pakkusin kunstiõpetajale välja idee näidata reprosid arvuti abil. Selleks tegin mõned slideshow'd. Meil ei ole küll videoprojektorit ega LCD-panneli, kuid väiksemas ruumis ajab 17-tolline monitorgi asja ära.
Töö käigus kogunes päris palju materjali. Surfasin Internetis ja ka ise skaneerisin (peamiselt endatehtud fotosid). Miks mitte seda teistelegi näidata! HTML-variant aga on slideshow'st kompaktsem.

Miks valisin klassitsismi? Ka siin on väike iva sees:
1) Kunst, sealhulgas arhitektuur, ei ole mu "salaarmastus". Kuid sammastega suured hooned mõjuvad veidi eriliselt. Neis on rahu, stabiilsust, justkui midagi igavikulist.
2) Kunagi koolipõlves olin ma tark. Mind saadeti ajaloo-olümpiaadile. Aastaarvud püsisid mul hästi meeles, vist oskasin sündmuste vahel ka mingeid seoseid leida. Kohapeal selgus, et teemaks on KUNSTIajalugu. Igatahes mina ja auhinnasaajad olid lõpuprotokolli vastandosades. Kuid miskipärast on sealt meelde jäänud selline küsimus: Iseloomustage üht klassitsistlikus stiilis ehitatud hoonet. Ma täpselt ei mäleta, aga küllap mu vastus oli "epohhiloov". Nii ma otsustasin vanast peast viga parandada.

Antud õppevahend ei ole kunstiajalooline teadustöö, kuid loodetavasti aitab saada parema ettekujutuse klassitsismist arhitektuuris ja kujutavas kunstis. Kunstiajaloolased ehk ei pahanda, kui ma ütlen, et kunsti jaotamine stiilidesse on teinekord "udune värk". Eriti puudutab see üleminekuperioode. Ma kahtlustan, et mõnda inimest võib ärritada asjaolu, et siin on klassitsismi alla pandud pealtnäha teise ajajärgu esindaja. Enda kaitseks ütlen, et minu teemakohased teadmised ei ole tekkinud iseenesest, vaid selleks on kasutatud mitmesuguseid kirjatükke. Neis on sageli vastuolulisi määratlusi, samuti võib kunstiteosest leida mitme stiili tundemärke (nt. mõnel hoonel on nii baroki-, rokokoo- kui ka klassitsismi elemente).

Põhirõhu suunasin kirjapandu illustreerimisele. Kus teadmised lubasid või leidsin infot, seal on teostele lisatud ka nende saamislugu või teavet kujutatu kohta. Seetõttu on antud materjalist abi ehk mõnes muuski õppeaines peale kunstiajaloo.

Päris üksinda ei saa midagi teha. Siinkohal tänan kõiki nõuandjaid ja abistajaid. Ilma nende inimesteta oleks see lugu jäänud olemata.

tagasi ESILEHELE