RADIATSIOONIOHT
<- tagasiRadioaktiivne kiirgus
Radioaktiivse ohu allikad
Ohuolukorraks valmisolek
Kaitse radioaktiivse kiirguse eest
Toime inimorganismile
  < eelmine peatükkjärgmine lõik >

  Radioaktiivne kiirgus

  Maailmas on palju erinevaid metalle, mis on kasutusel meie igapäevases elus. Nende seas on ka palju väga haruldasi metalle, milliste hulka kuuluvad ka radioaktiivsed ained.

  Radioaktiivsus tähendab seda, et need ained kogu aeg lagunevad ja lagunemise käigus väljastavad kiirgust. See lagunemine ei ole inimese silmale nähtav, sest lagunevad nende ainete kõige väiksemad osakesed – tuumad. See lagunemine ei ole tavaline lagunemine, vaid aine osakesed muutuvad teisteks keemilisteks elementideks. Selle lagunemise käigus eraldub kiirgus. Radioaktiivne kiirgus ei ole nähtav ega muul moel inimesele tajutav. Eraldub kolme erinevat liiki kiirgust, mis erinevad üksteisest läbitungimisvõime poolest.

  Alfakiirgus (a-osakesed). Need suhteliselt rasked osakesed liiguvad võrdlemisi aeglaselt ja nende läbimisvõime on väike. Kiirgus levib õhus mõne cm kaugusele ning neeldub paksus paberis. Ained, mis kiirgavad alfakiirgust väljaspool inimese keha, ei ole kahjulikud, kuna nahk ei lase neid kiiri läbi. Kui need ained aga sissehingamisel või allaneelamisel kehasse satuvad, võivad nad olla kahjulikud.

  Beetakiirgus (ß-osakesed). Need osakesed paiskuvad radioaktiivsest tuumast välja peaaegu valguse kiirusega. Kiirgus levib õhus kuni 1 m kaugusele ning neeldub 1 mm paksuses metallikihis. Inimese kudedes levib 1 kuni 2 cm sügavusele. Väljaspool keha kiirgavad ained võivad kahjustada keha pindmisi kudesid. Kui sellised ained satuvad keha sisemusse, võivad kahjustada organeid, kus nad asuvad.

  Gammakiired (?-kiired). Gammakiirgusel on väga suur läbimisvõime. Kiirgust nõrgendab poole võrra 13 mm paksune pliikiht või 120 m paksune õhukiht. Gammakiirgus läbistab inimese keha ja põhjustab kehaorganite kahjustusi.

  Radioaktiivne kiirgus on ohtlik inimese tervisele ja elule.

  < eelmine peatükkjärgmine lõik >