Hõreda mõisahoone

Hõreda mõis Hõreda mõis

Hõreda mõisaansambel on Eesti klassitsistlikest ansamblitest üks esinduslikumaid.

Mõis rajati 17. sajandil. 18. sajandi lõpul kuulus see Friedrich von Stahlile (nende perele kuulusid ka lähedalasuvad Ingliste, Pae ja Raikküla). Peahoone ehitamist alustati 19. sajandi algul. 1808 Friedrich suri ning mõisa omandas poeg Gideon. Ta jätkas töid varasemast erineva plaani järgi. Kahekorruselisele varaklassitsistlikule hoonele liideti kuppelehitis ja sammasportikusega tiivad. Hoone valmis 1812.a.

Ehitise kõige uhkem osa on keskosas olev ümar kuppelsaal. Selle laes ja seintel on mitmed triumfiteemalised maalingud. Maalingute autoriks peetakse peamiselt Peterburis ja Moskvas tegutsenud Itaalia päritoluga kunstnikku G. B. Scottit. Maalid lõpetas ja signeeris 1811. aastal aga P. J. Neuss. Täpsemalt saad neist lugeda Juhan Maiste raamatust "Eestimaa mõisad" (Tallinn, 1996). Antud õppematerjali tegemise ajal (1999) ei olnud neist suurt midagi säilinud.

1823. aastal G. v. Stahl müüs Hõreda mõisa (ehitustöödega kaasnesid väga suured võlad) ja läks elama u. 15 km kaugusel olevasse Pirgusse.