PAVLOVSKI LOSS

Pavlovsk asub u. 40 km kaugusel Sankt Peterburgist. 1777.a. kinkis tsaarinna Katariina II selle koha poeg Paulile, kui viimasel sündis esimene poeg, tulevane tsaar Aleksander I.

Pavlovski loss. Vaade õhust Pavlovskis on palee ja mitme paviljoniga park. Töödega alustati 1781 ja neid juhtis C. Cameron. Loss valmis aastaks 1786. Paulile ei meeldinud ema soosikud, teiste seas ka Cameron ja ta sundis viimase lahkuma. Pärast seda töötasid seal mitmed teised juhtivad arhitektid (Quarenghi, Brenna, Voronihhin, Rossi) ja skulptorid (Kozlovski, Martos, Prokofjev, Demut-Malinovski).

Brenna. 
Pavlovski pargi värav Parki pääseb sisse läbi värava. Selle portaali kujundas Brenna. Värav valmis 1802. Ehitis pidi külalistele muljet avaldama ja seetõttu ongi sel uhke ja võimukas ilme.

Kolme graatsia paviljon Apolloni 
kolonnaad Sõpruse tempel Palee asub kõrgendikul ja on nähtav pargi igast osast. Sealsamas voolab Slavjanka jõgi, mille kallastel asuvadki paviljonid "Apolloni kolonnaad", "Sõpruse tempel", "Kolm graatsiat" jt.
Sisefassaad Jõepoolne fassaad Pärast Paul I mõrvamist 1801 jäi Pavlovsk lese residentsiks, Maria surma järel nende teisele pojale jne. Romanovite dünastia säilitas paleed kui ajaloolist pärandit, kui muuseumit. Lossi kollektsioon sai alguse omanike Euroopa-reisist 1781-1782, kui nad ostsid kokku väga palju kunstiteoseid, aga samuti said hulgaliselt kinke. Aegade jooksul on sinna kogutud ka suur hulk vene kunstnike töid, peamiselt portreid ja maastikumaale lähiümbruse teemadel.

Teise maailmasõja ajal sai palee tugevasti kannatada, kuid on praeguseks taastatud.